طلای سبز | شیر و دوغ شتر ساربونا ,شیر شتر, دوغ شتر, چای به
1

شیر شتر

به گزارش مشرق، شیر شتر گرم ویا سرد آن نسبت به گاو و گوسفند خوشمزه‌ تر می‌باشد و چربی آن نیز سبک‌ تر است.

شیر شتر برای درمان بیماری‌های کبد و کم خونی و سل و بیماری‌های هنگام پیری و شکنندگی استخوان‌ها و نرمی استخوان در کودکان و برای درمان سرماخوردگی، تب و آنفولانزا و همچنین درمان هپاتیت B مفید است.

شیر شتر همچنین در درمان بیماری‌های تنفسی از جمله سل و آسم بیماری‌های معده و روده بزرگ و اختلالات گوارشی و کاهش قند و فشار خون و تنظیم ضربان قلب و تنفس و گرمازدگی مفید می‌باشد.

با توجه به تحقیقاتی که اخیرا درباره مصرف شیر شتر برای مادران باردار انجام دادند متوجه شدند که مصرف شیر شتر برای نوزاد و مادر مفید و در سلامتی آنها موثر است.

شیر شتر به صورت خام و به صورت محصولات تخمیری برای درمان زخم معده، بی‌نظمی‌های بدن، اسهال، یبوست و زخم ها موثراست.

همچنین درمان بیماری‌های سخت معده‌ای هم با استفاده از شیر شتر گزارش شده است.

بیماران دارای هپاتیت نیز بعد از خوردن شیر شتر عملکرد بدنشان بهبود پیدا می‌کند.

درکشور‌های آفریقایی (مصر، سودان، کنیا و سومالی) این اعتقاد در بین شتربانان وجود دارد که مردانی که شیر شتر می‌نوشند، قوی تر، تنومندتر و سریع‌تر هستند.

محققان از شیر شتر برای درمان بیماران مبتلا به ایدز هم درسطح دنیا استفاده کرده وبه پیشرفت‌های خوبی هم دست یافته‌اند.

استفاده از شیر شتر ۷۰ تا ۸۰ درصد ازویتامین‌ها وپروتئین‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌نماید.

تحقیقات نشان میدهد که ویتامین شیر شتر ۳ برابر شیر گاو است.

شیر شتر بدلیل اینکه حاوی مقادیر بالای ویتامین ث می‌باشد در پیشگیری ودرمان بیماریی‌های دهان و دندان وهمچنین محافظت از لثه‌ها و تقویت دندان بسیار مفید می‌باشد.

برخی پژوهش‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که چربی‌ها و مواد موجود در شیر شتر نسبت شیرها راحترها و سریعتر هضم و جذب می‌شود.

اخیرا پروتئینی در شیر شتر کشف شده است که عملکرد آن همانند انسولین می باشد ودر درمان بیماری دیابت بسیار مفید وکار ساز است.

شیر شتر می تواند حداقل پروتئین های ضروری روزانه انسان مخصوصا اسید های آمینه را تامین کند.

چون نیازهای انسان در محیط های گرم و خشک بر پایه کالری کمتری است و پروتئین وآب نقش مهمی دارند، مقادیر کمی شیر شتر می تواند نیاز انسان را در این مناطق تامین کند.

شیر شتر آنچنان منبع سرشاری ازماده معدنی بنام آهن است که برخی معتقدند مصرف مناسب و مداوم آن انسان را از هر نوع شیری بی نیاز می کند حتی نوزادان را از شیر مادر.

طبق تحقیقات شیر شتر ۱۰ برابر شیر گاو؛ عنصر آهن و کلسیم دارد.

شیر شتر سرشار از اسیدهای مهمی بنام اسید آمینه است ، مانند والین و متیونین و لیزین و آرژنین و فنیل آلانین.همچنین شیر شتر دارای مقادیر نسبتا بالای آلبومین و گلوبولین نیز می باشد.

نکته بسیار عجیب وجالب درباره شیرشتر این است که این ماده گرانبها قادر است بدون استفاده از لوازم امروزی کیفیت خود را در دمای ۴ درجه سانتیگراد بمدت ۱۲ روز ودر دمای معمولی اتاق بمدت ۴۸ ساعت و حتی بیشتر حفظ نماید.

این درصورتی است که بطور مثال شیر گاو در دمای عادی اتاق ظرف ۱۲ ساعت ترش می شود ،که علت آن مربوط می شود به اینکه سرعت تخمیر قند لاکتوز در شیر شتر بسیار کم است واز طرفی ناگفته نماند که افزایش میزان اسیدیته در شیر شتر آرام وبه کندی است.

تحقیقات نشان می دهد که شیر شتر بخاطروجود برخی مواد ازجمله انواع پروتئینها مانند پروتئین کازئین؛ در برابرسموم،باکتری ها، قارچ ها،وبسیاری از خطرات احتمالی آنها بویژه برای نوزادان مقاوم وسبب مصونیت در برابر آنها می شود.

نظر بدهید